Bir Yazılımcı Çalıştığı Şirketinden Neden Ayrılır?

Standard

Geçenlerde bir yazıya rastladım ve okurken “Aha resmen beni anlatmışlar” dedim. Çünkü son zamanlarda o kadar çok iş değiştiriyordum ki, bunu başkalarına anlatırken hep güldüklerini, “aman dikkat et kötüsü olur” dediklerini duydum. 2 sene önce 6 ayda bir iş değiştiriyordum fakat değiştirdiğim tüm işler hep beni bir basamak üste taşıyan işlerdi. Aslında sıkıntıların başladığı zamanlarda hep bir sonraki level’e geçişimin geldiğini gösteren zamanlardan oluşuyordu. Fakat hiç kimsenin (IT’ciler dışında) anlayamadığı şeyler vardı. Bir iş yerinde ufacık bir sebepten dolayı bütün projeyi arkamda bırakıp gittiğim en az 2 iş yerim oldu. İnsanlar, insanların kalitesi, yöneticiler, çalışanlar ve projenin büyüsü çok önemli. “Benim gibi yönetici bulamazsın” lafını çok duydum. Yönetici olmak var, yönetici olmak var…

Bir yönetici sizi diğer çalışanlarınız ile bir tutuyorsa kesin sorunlar yaşayacaksınız demektir. Ha, bu demek değildir ki, yazılımcıların diğer insanlardan üstünlüğü var. Hayır hiç bir üstünlüğü yok. Her iş gibi bu işin de bir raconu var. Bu saatte geleceksin, bu saatte gideceksin, sakalına dikkat edeceksin, kıyafetini adam gibi giyeceksin, bu böyle olacak, kendi fikrini katma. Deneyimler, tecrübeler hiç umurlarında değil. E o zaman niye işe aldın be kardeşim?! Bir de senin etrafına işten anlamayan ama seni kontrol etmeye çalışan insanlar da geldiyse artık o iş yeri tadından yenmez! Bulduğunuz yazılımcı bilinçsiz, asosyal bir tip de olmayacak. Bu yazdıklarımın da arkasına kesinlikle sığınmayacak. Ben böyleyim arkadaş deyip işin içinden çıkan yazılımcıdan da adam olmaz zaten. Projeniz ne kadar aydınlık, umut verici olsa da, yazılımcılarla çalışmak gerçekten farklıdır. Kesinlikle yazılımcıları diğer çalışanlardan ayırmanız, ayrı tutmanız gerekmektedir. (çalışma ortamı olarak) Yazılımcının kafası rahat olacak arkadaş! Yok facebook’a girmek yasakmış, yok youtube yasakmış. Ulan adam AR-GE yapacak sen nasıl oluyor da onun dünyası olan interneti ondan yasaklıyorsun. Bu sorunları yaşamış birisi olarak bu yazıyı okuduğumda mutlu oldum.

Beni bu kadar anlatan şeyin ne olduğunu sizlerle de paylaşıyorum. Yetenek Avcısı Ceyda Anıl’ın yazmış olduğu bu yazıyı aşağıda bulabilirsiniz.

Yazının kendisi: http://www.ceydaanil.com/yazilimci-neden-ayrilir.html

Bir Yazılımcı Şirketten Neden Ayrılır?

Hangi sektörde çalışıyor olursanız olun, IT departmanı şirketin en değerli departmanlarından biridir. Özellikle internet sektöründe faaliyet gösteren bir şirkette çalışıyorsanız, yazılımcılar çok daha değerlidir. Dinamikliğin oldukça yoğun olduğu, her gün farklı teknolojilerin geliştiği günümüzde, bir web sitenin neden ne olursa olsun açılmaması ya da kod hatası ile çalışmaması, şirkette negatif enerjinin yayılmasına neden olur. Bu durumda sorumluluk yazılımcıların üzerine yüklenecektir.

İnsanoğlu önyargıda bulunmayı çok sever. Sık iş değiştirmiş bir yazılımcı ile karşılaşıldığında “ya hemen giderse?” şüphesi uyanır. Aidiyet duygusu yaratmak ve çalışılan atmosferi keyifli kılmak yönetimin elindedir.Çalışana değer verilmiyor ve motivasyonu sağlanmıyorsa yazılımcıyı o şirkette daha fazla tutamazsınız.

Bir Yazılımcı Şirketten Neden Ayrılır?

 • Esnek çalışma saatlerinde, gecesini gündüzüne katıp çalışırken, “sabah erken gelmelisin” ya da “geç kaldın” uyarısını duyuyorsa
 • Projeleri tamamladığında olumlu tepki vermeyip, eksik ya da hatalı çalışmalarında negatif eleştiriyle karşılaşıyorsa,
 • Rahat ve verimli çalışmasına neden olan kıyafetlerine karışılıyorsa,
 • Verilen proje veya çalışmayı yaparken farklı departmandaki bir çalışma arkadaşı işine karışıyorsa,
 • Bağlı olduğu yöneticisinin ya da ekip liderinin agresif ve negatif tepkilerini görüyorsa,
 • Takım Lideri olmayı ya da projeyi yönetmeyi beklerken hiç beklemediği bir anda üstüne bir yönetici getiriliyorsa,
 • Yaptığı çalışmalar monotonlaşmışsa,
 • Çalıştığı şirkette kendisini daha fazla geliştirebileceğini düşünmüyorsa,
 • İnsiyatif almak isteyen biriyse ve yapmak istedikleri yaptırılmıyorsa,
 • Fikirlerini dile getirirken önemsenmediğini ya da alay edildiğini düşünüyorsa,
 • Huzurlu bir çalışma ortamında olduğunuhissetmiyorsa,
 • Şirketin vizyonu ile kendi vizyonunun örtüşmediğini görüyorsa,
 • Maddi kazancı tatmin etmiyorsa,
 • Bulunduğu konumdan daha iyi olduğunu düşündüğü bir teklif aldıysa

Unutmamalı, sık iş değiştirmek, yazılımcının başarılı ya da başarısız olduğunu göstermez. Yapılan araştırmalara göre bir şirkette verimli çalışma süresi ortalama 3 yıldır. Çünkü uzun yıllar çalışmak çalışanın yeteneklerini köreltir ve bakış açısını daraltır, kısa süreli çalışma ise güvensizliğe neden olur. Ancak internet sektöründe IT departmanı  için böyle bir varsayımda bulunmak oldukça güçtür. Start-up kültüründeki çalışma ile kurumsal şirketteki çalışma farklılık gösterir. Bu nedenle deneyim yılı baz alınarak değerlendirme yapmak yerine, çalışılan şirketlere ve yapılan projelere bakmak çok daha sağlıklı olacaktır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *