SEO: Arama Motoru Optimizasyonu

Standard

Arama motoru optimizasyonunun ne olduğundan bahsetmeye gerek yok. SEO alanındaki ilerleyişimin en büyük nedeni yazılım uzmanlığının getirdiği büyük avantajdır. Çünkü web tabanlı yazılım tarafındaki neden-sonuç ilişkilerini bilerek yürümek, SEO tarafında büyük avantaj sağlamaktadır. Piyasadaki SEO uzmanlarının çoğu neden-sonuç ilişkisini bilmeden hareket eder ve yap-gör-öğren mantığı ile hareket etmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nasıl Yapılıyor?

 1. Site içi optimizasyon
  1. Siteniz tamamıyla SEO alt yapısına uygun olmalıdır. Bunun için yazılımınıza müdaheleler çalışma boyunca sürekli yapılacaktır. Resimler, javascript dosyaları, css dosyaları, uygun olmayan html kodlar, tarayıcı uyumluluğu, client tarafındaki uyumluluk ve hız, sitenin hızı, yazılımsal mantık hataları, sitenin yüklenme süresi, meta etiketlerinin doğruluğu, anahtar kelimelerinize göre uyumluluk vb gibi bir çok etken dikkate alınmaktadır.
 2. Site dışı optimizasyon
  1. Siteniz başka siteler tarafından referans gösterilmeli ki, arama motorları sizi üst sıralara çıkarsın. Tamamen bu amaçla çalışmalar yapılmaktadır.
 3. Anahtar kelime optimizasyonu
  1. Anahtar kelimeleriniz gözden geçirilerek size uygun anahtar kelimeler belirlenir veya var olanlar revize edilir. Örneğin, “botoks” olarak anahtar kelime belirlemektense, zaten kitleniz ameliyata yönelik veya botoks yaptırmak isteyen kişiler ise, “botoks izmir”, “botoks fiyatları” gibi kelimelere çevirmek daha büyük ve hızlı sonuçlar verecektir. Buna benzer, kelimenize ve kelimenizin rekabet gücüne göre strateji belirlenir.
  2. Ana anahter kelimeleriniz belirlendikten sonra yan anahtar kelimeleriniz belirlenir. Örneğin anahtar kelimeniz “botoks fiyatları” ise, “botoks fiyatları izmir”, “botoks fiyatları 2017”, “botoks fiyatları kampanya” gibi.

SEO Fiyatlandırması Nasıl Yapılır? Minimum Çalışma Süreleri Nedir?

SEO’ya başlamadan önce özellikle anahtar kelimelerinizin rekabet analizi/ölçümü yapılmalıdır. Çıkan sonuçlara göre rakip siteler, 1.sayfada yer alan sitelerin analizleri gibi çalışmalar da yapılmalıdır. Bu, rekabet gücüne göre yapılacak olan çalışma ve tahmini 1.sayfaya çıkma süresini belirler. Önerimiz genel olarak, minimum 4 ay çalışma yapmaktır. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *