Telefon Karşılaştırması: iOS, iPhone 6 Plus VS Android, Samsung Cihazları

Standard

Evet arkadaşlar, ilk olarak telefon geçmişimden bahsedeceğim kısaca. Ya da banane derseniz, direk karşılaştırma tablosuna geçmek için biraz aşağıya gidebilirsiniz.

Ben de bir hastalık var, hiç bir zaman telefonumu satmam. İlk aldığım telefondan itibaren bugüne kadar aldığım tüm telefonlar durur ve kendi paramla ya da emeğimin karşılığı olarak ya da hediye olarak almışımdır.

İlk dokunmatik telefonum, öğrenciyken aldığım Nokia 5800 xpressMusic idi. Aslında bu telefon smartphone kategorisinde olmamasına rağmen, Nokia’nın çıkarttığı ilk dokunmatik en iyi telefondu. Ve o zaman piyasadaki iyi telefonlardan idi. Uzun süre bunu kullandıktan sonra yanlışlıkla Samsung Galaxy S2 satın aldım. Evet, yanlışlıkla aldım. Sipariş etmediğim halde yanlışlıkla bana geldi, gelmişken ödeyelim alalım dedik. O da ayrı bir komedi. Bunu da uzun süre kullandım ve daha sonra hediye olarak çok sevdiğim birisinden güzel bir telefon almıştım: Galaxy Mega 6.0 (GT-I9200). Ekran boyutu harika idi. O dönemler de ihtiyacım vardı ama bir türlü alamıyordum. Velhasıl, ben bu telefon ile baya bir idare ettim. Ve işlerime de oldukça faydası oldu. Ekranının büyük olması oldukça avantaj ama telefon olarak kullanım açısından dezavantajları vardı. Bir de Android malesef iOS gibi UI’ye (User Interface) pek fazla önem vermiyor. Allah’a çok şükür bu telefon beni yarı yolda hiç bırakmadı ancak işlemci gittikçe yavaşladı ve ram yetersiz gelmeye başladı. Biliyorsunuz son kullanıcılar için olan işlemciler her zaman vasat durumda ve bir süre sonra yoruluyorlar. Yaklaşık 2 sene Mega’yı kullandıktan sonra nihayet “Iphone 6 Plus 64 GB Space Gray (uzay grisi)” telefonuna terfi ettim.

Android ile olan serüvenime kısmen ara vermiş oldum. Galaxy Mega’ya da artık tablet muamelesi yapıyorum. Ve de iPhone 6 Plus ilk şahsi iOS cihazım. Bilenler açısından iOS ve iPhone için yazdığım eksikler veya hatalar varsa düzeltirlerse sevinirim.

Gelelim konu başlığına… Yani iPhone 6 Plus ile Samsung’un tüm cihazlarını karşılaştırmaya. Dikkat ederseniz Samsung için herhangi bir model vermiyorum. Tüm modelleri aslında salt olarak aynı. Değişen hiç bir şey yok, işletim sistemi android olduğu sürece.

İlk olarak işletim sisteminden başlayalım. Herkesin kriterleri değişebilir o yüzden başlıklar halinde avantajlarını anlatacağım. Karşılaştırmalarım tamamen son kullanıcı, rootsuz ve jail breaksizdir. Ve karşılaştırmalarım çevremdeki tüm farklı cihaz kullanan kişilerin deneyimleri ile harmanlanmıştır.

iOS, iPhone 6 Plus VS Android, Samsung Cihazları

iOS 8 ve iPhone 6 Plus Android ve Samsung Cihazları
Özgürlük Kısıtlı, istediğin olmuyor Evet, genelde özgürsünüz
Isınma 6 Plus özellikle ısınmıyor Bir müddet sonra, evet
Yorulma Çok nadir Bir müddet sonra, evet
Kullanıcı Deneyimi Sonuna kadar evet Genel de eksiklikler çok
Aplikasyon İzinleri Senden izin istemesi ve sonradan kontrol edebilmek mükemmel Senden izin istiyor ama elini veren kolunu kaptırıyor misali..
Rehber Süper hızlı Lanet olsun
Arkaplan Uygulamaları İzinler süper, yönetim süper, anlaşılır, yönetilebilir Bir kapatıyorsun tekrar açılıyor, kafasına göre, yönetim berbat
Ram İhtiyacı Tıkandım RAM yetmedi derdi YOK 10 TB ‘da versen yetmez arkadaş
İşlemci Hızı Apple bu işi biliyor, işlemcisi ile işletim sistemi uyumlu çalışıyor Upss… 8 çekirdek değil 18 olsa yine kasar
Fiyat Pahalı gibi durabilir ama dayanıklılık olarak değil. * Dayanma süresine bakarsan en iyi cihazı pahalı *
Akış Harika! Eh işte..
Uygulamalar %90 uygulamalar iOS’a göre dizayn ediliyor. ** Androiddeki uygulamalar resmen çakma gibi duruyor **
Pil Dayanıklılık Daha iyi İyi
Fotoğraf, Video, Müzik, Dosya Yönetimi Zor, zoraki, yönetimi zor Sonuna kadar özgürsün ve oldukça iyi
Altın Oran Var Yok
Masaüstü Yönetimi Yok ya da zayıf Var ve yeterli seviyede
iOS to Android / Android to iOS geçiş zorluğu Androidden iOS’a geçiş zorluğu pek yaşamazsınız hatta “evet yaa zaten böyle olması gerekiyor” diyebilirsiniz ancak Androidden iOS cihazlarına geçtiğinizde zorlanabilirsiniz.
Oyunlar 10 numara 5 numara
Görüntü Kalitesi 10 numara Tatminkar
Otomatik Ekran Parlaklığı Çok iyi Yetersiz ve ters işliyor
Kalite – Narinlik Mükemmel – Ancak çok narin olabiliyor. İyi – Çok narin değil, genel de daha dayanıklı

* Fiyat meselesi tamamen MARKA olmak ile alakalı bir şey. Kötü bir mal kesinlikle marka olsan bile satılmaz. Ama çok iyi mal yaparsan zaten tercih edilirsin. Bu, Lacoste giyinmek ile LCW giyinmek ile aynı şey. Birisine çok para verirsin ama dayanıklıdır, pamuklaşmaz, rengi solmaz, uzun süre giyersin, diğerine az para verirsin ama çok kısa süre giyersin çünkü pamuklaşır, yıkadıkça yıpranır. Aslında bu tamamen tüketicilerin para durumuna göre. Yani deve 1 akçe, 1000 akçe misali. Paran olduğu zaman alırsın ya da anlayana işte.. Daha fazla yorum yapmaya gerek yok bu konuda. Malesef hiç bir zaman kalite ucuza satılmaz.

** Mesela banka uygulamaları. IOS üzerindeki uygulamalar çok daha şık ve kullanışlı. Androiddeki uygulamalar kullanışsız. Bence büyük markalar iOS’a daha çok önem veriyor.

Sonuç olarak;

Paranız varsa alınacak en iyi cihazlar her zaman Apple cihazlarıdır arkadaşlar. Bir kere fazla veriyorsun ama uzun süre kullanıyorsun. Ben buna karar verdim. Evet benim bir Apple notebook’um yok, başka bir Apple cihazım yok ancak çevremden ve ara ara Apple cihazlarının kullanım deneyimlerime bakarsak kesinlikle Apple cihazları diyorum. Ve en kısa zamanda da bir iPad alacağım…

Okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlarınız benim için değerlidir.

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
iPhone 6 Plus 64 GB Uzay Grisi
Author Rating
51star1star1star1star1star

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *