IOS & Android Webservis Alt Yapısı [PHP – MySQL – jSon]
Standard

IOS veya Android tabanlı uygulamalarınızın web üzerinden yönetilmesi veya veritabanının MySQL olması durumunda, aplikasyonunuz ile haberleşmeyi sağlayacak ara bir alt yapıya ihtiyacınız olacaktır. Bu durumlarda webservis alt yapısını kurup, IOS & Android yazılım uzmanınız bunun üzerinden aplikasyonunuzu entegre etmesi gerekecektir. Böylece, siz veritabanında veya web üzerinden yaptığınız değişikliklerde direk aplikasyonunuz da güncellenmiş olacaktır.
Devamını Oku

Mobil Oyun Geliştirme Dokümanı Nasıl Hazırlanır? Mobil Oyun Nasıl Geliştirilir?
Standard

Bildiğiniz gibi, İstanbul merkezli bir oyun firmasında Proje Yöneticiliği yapmaktayım. Bu alanda daha önce bire bir deneyimim olmamasına rağmen, geriye dönük yer aldığım projelerde yönettiğim ekip ve onlardan/projelerden edindiğim tecrübeleri kısmen bu alanda da uygulayabiliyorum. Oyun içerikli uzaktan eğitim projeleri, kompleks yapılarda veritabanı işlemleri vb.. Yazılım uzmanı olmamın getirdiği artılarla da oyunların mekanikleri, neyin-nasıl davranabileceğini (teknik olarak) anlayabiliyorum. Kaldı ki, görsel anlamda büyük katkılarım olmasa da ekip ile aynı dili konuşabiliyoruz.

Oyun firmamızın temel amacı masaüstü oyun geliştirmek olsa da mobil oyun alanında da faaliyet gösteriyoruz. Geliştirmekte olduğumuz bazı mobil oyunlar var, henüz yayınlanmayı bekliyor.

Mobil oyun alanında deneyimli Yrd. Doç. Dr. Altuğ Işığan ile mobil oyunlar geliştiriyoruz. Dr. Altuğ Işığan ile birlikte hazırladığımız “Bir mobil oyun geliştirilirken hangi süreçlerden geçmeli” adlı dokümanın bir bölümünü sizlerle paylaşıyorum.

Devamını Oku

Rutin SMS Gönderme Yazılımı
Standard

Servis verdiğim kurumların/kişilerin uzun zamandır beklediği küçük çaplı ama çok faydalı SMS gönderme scripti.

Rutin SMS Yazılımını Kimler Kullanabilir?

 • Dernekler, Kulüpler vb
 • Apartman yöneticileri
 • Kira geliri sahipleri
 • Düzenli sms atmak isteyen herkes

İşte sistemin bazı özellikleri:

 • Dilediğiniz tarih aralığında ve gün döngüsünde çalışıp, belirlediğiniz numara grubuna belirlediğiniz metni otomatik olarak atmaktadır. Dilediğiniz kadar liste oluşturup, kurabilirsiniz. Örneğin; 01.12.2017 ile 01.12.2018 arasında, 50 numaraya, belirli bir metni her 30 günde bir atabilirsiniz.
 • Listedeki numaralar tek tıkla anında sms gönderebilirsiniz.
 • Listedeki numaraların bazılarına tek tıkla anında sms gönderebilirsiniz.
 • Hızlı SMS gönderme ile, anında SMS gönderebilirsiniz.
 • Bazı SMS firmaları ile hazır entegrasyon: NetGSM, MutluCell, DicleMesaj (dahası eklenmektedir). Kullanıcı adı, şifre ve originator bilgisi girerek hiç entegrasyonla uğraşmayacaksınız.
 • Sistem ayarları sayfası sayesinde, logonuzu yükleyebilir, bazı ayarları yapabilirsiniz.
 • Tüm SMS’lerin loglarına erişebilirsiniz.
 • Kullanışlı ve mobil uyumlu arayüz.

Devamını Oku

SEO: Arama Motoru Optimizasyonu
Standard

Arama motoru optimizasyonunun ne olduğundan bahsetmeye gerek yok. SEO alanındaki ilerleyişimin en büyük nedeni yazılım uzmanlığının getirdiği büyük avantajdır. Çünkü web tabanlı yazılım tarafındaki neden-sonuç ilişkilerini bilerek yürümek, SEO tarafında büyük avantaj sağlamaktadır. Piyasadaki SEO uzmanlarının çoğu neden-sonuç ilişkisini bilmeden hareket eder ve yap-gör-öğren mantığı ile hareket etmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nasıl Yapılıyor?

 1. Site içi optimizasyon
  1. Siteniz tamamıyla SEO alt yapısına uygun olmalıdır. Bunun için yazılımınıza müdaheleler çalışma boyunca sürekli yapılacaktır. Resimler, javascript dosyaları, css dosyaları, uygun olmayan html kodlar, tarayıcı uyumluluğu, client tarafındaki uyumluluk ve hız, sitenin hızı, yazılımsal mantık hataları, sitenin yüklenme süresi, meta etiketlerinin doğruluğu, anahtar kelimelerinize göre uyumluluk vb gibi bir çok etken dikkate alınmaktadır.
 2. Site dışı optimizasyon
  1. Siteniz başka siteler tarafından referans gösterilmeli ki, arama motorları sizi üst sıralara çıkarsın. Tamamen bu amaçla çalışmalar yapılmaktadır.
 3. Anahtar kelime optimizasyonu
  1. Anahtar kelimeleriniz gözden geçirilerek size uygun anahtar kelimeler belirlenir veya var olanlar revize edilir. Örneğin, “botoks” olarak anahtar kelime belirlemektense, zaten kitleniz ameliyata yönelik veya botoks yaptırmak isteyen kişiler ise, “botoks izmir”, “botoks fiyatları” gibi kelimelere çevirmek daha büyük ve hızlı sonuçlar verecektir. Buna benzer, kelimenize ve kelimenizin rekabet gücüne göre strateji belirlenir.
  2. Ana anahter kelimeleriniz belirlendikten sonra yan anahtar kelimeleriniz belirlenir. Örneğin anahtar kelimeniz “botoks fiyatları” ise, “botoks fiyatları izmir”, “botoks fiyatları 2017”, “botoks fiyatları kampanya” gibi.

SEO Fiyatlandırması Nasıl Yapılır? Minimum Çalışma Süreleri Nedir?

SEO’ya başlamadan önce özellikle anahtar kelimelerinizin rekabet analizi/ölçümü yapılmalıdır. Çıkan sonuçlara göre rakip siteler, 1.sayfada yer alan sitelerin analizleri gibi çalışmalar da yapılmalıdır. Bu, rekabet gücüne göre yapılacak olan çalışma ve tahmini 1.sayfaya çıkma süresini belirler. Önerimiz genel olarak, minimum 4 ay çalışma yapmaktır. 

XML Ürün Entegrasyonu
Standard

E-ticaret sitenize dışarıdan tedarik ettiğiniz ürünleri tek tek elinizle girmek sizin için zaman kaybıdır. Kaldı ki sadece ürün girişi değil, bu ürünlerin sürekli stok ve fiyat bilgilerinin de güncellenmesi gerekir. WordPress, opencart gibi hazır sitelerinize veya özel yazılım sitelerinize firmalardan aldığınız XML’i entegre edebiliriz.

Üstelik entegre sağlandıktan sonra, sizin belirlediğiniz aralıklarla (saat, gün vs) ürünlerin fiyatlarını, stoklarını ve resimlerini güncelleme özelliği de sunulmaktadır. Ayrıca ürünlerin varyantları da entegrasyon sırasında dikkate alınmaktadır.

Devamını Oku

Rotary Kulübü IOS & Android Aplikasyonu
Standard

Rotary 2440. bölge adına hazırlanan uygulama, üyelerin bilgilerini depolamak ve paylaşmak için yazılmıştır.

Sadece Rotaryenlere açık olan bu uygulamaya, üyeler ID numaraları ve bölge şifreleri ile giriş yapmaktadırlar. Giriş yaptıktan sonra, uygulama içerisinde arama motoru ile bölge, kulüp, ad, soyad, e-mail, ünvan, iş yeri vb kriterlere göre arama yapabiliyor. Bu geniş kapsamlı arama sayesinde, hangi bölgede ve hangi kulüpte ne kadar üye olduğu, üyelerin kişi kartları detaylı bir şekilde görülebiliyor.
Devamını Oku

Alpet Petrol İstasyonları CRM Paneli
Standard

Altınbaş Holding’in sahibi olduğu ALPET (Kıbrıs) petrol istasyonları için geliştirilmiş iş yönetim paneli ile istasyonlar arası iletişim-irtibat daha da kolaylaştı. Mini-CRM paneli sayesinde genel müdürlük ile istasyonlar kendi aralarında haberleşmesi ile beraber duyuru, iş yeri takibi, kıyafet sistemi, doküman yönetimi vb özelliklerden faydalanabiliyorlar.
Devamını Oku