Jelastic İle Dikey Ve Yatay Sunucu Mimarisi

Projeniz için kurduğunuz alt yapı, sisteminiz kullanılmaya başlandığında kaldıracak mı? Sunucular çökecek mi veya site yavaşlayacak mı? Sitelerim çok yavaş ne yapabilirim? Uygulamalarım çok yavaş, nasıl optimize edebilirim?

Tek sunucuda ben işi bitiririm diyenlerdenseniz yanılıyorsunuz. Birden fazla makine ile çalışmak hem maliyetler hem de kaynakların doğru ve düzgün kullanılması açısından oldukça önem kazanıyor. Ne demek istiyorum? 1 adet dedicated makineye aylık 500 ila 5.000 TL arası bir ücret ödeyip tüm sistemi içine atıp üzerinden çalıştırmaktansa, PaaS, CaaS, IaaS gibi servisleri kullanıp, dilediğiniz kaynaklara sahip makine grupları oluşturarak local ağ üzerinden bu makineleri kullanmak ve yazılımınızı buna göre geliştirmek daha az maliyetli olacaktır. 1 dakika, sadece maliyet mi?

İçeriğin Devamı

B2B PHP Sanal Pos Ödeme Alt Yapısı

Kapalı devre çalışan ya da müşterilerinizden, bayilerinizden link vasıtası ile ödeme almak istiyorsanız tam yerindesiniz.

Sistemin Temel İşleyişi Nasıl

 1. Panelinizden oluşturacağınız sabit tutarlı ödeme seçeneği ile dilerseniz taksit seçeneğini de aktif ederek müşterinize e-posta ve SMS ile ödeme linkini gönderirsiniz.
 2. Müşteri, kendisine gelen linke giriş yaparak, tutarı belli olan (ve değiştirilemeyen) ödemeyi kredi kartından yapar ve bu ödeme panelinize düşer.
 3. Dilerseniz entegrasyona göre, kısmi iade veya iptal işlemlerini de panelinizden yapabilirsiniz.

Bu Sistem Kimler İçin İdeal

 • Bayi ağınız varsa,
 • Telefon ile satış yapıyorsanız,
 • Tur / Otel vb satışlar yapıyorsanız,
 • Emlak için depozito alıyorsanız,
 • Depozito almak için,
 • Link ile ödeme sanalpos alt yapınızda tanımlı değilse bu sistem tam sizin için. Tek yapmanız gereken panelden ödemeyi oluşturmak ve paranızı tahsil etmek.
İçeriğin Devamı

Son Dakika ve Güncel Ege Haberleri

Teknolojinin gelişmesi ve kaydedilen ilerlemeler, medyanın her alanına sirayet etmiş bir duruma geldi. Eskiden zor olarak tanımlanılan şeyler günümüzde çok kolay bir hal aldı. Elbette haber sektörü de teknolojik gelişmelerden kendi payına düşeni aldı. Artık haberlere ulaşmak günümüzde her insanın kolaylıkla yapacağı bir aktivite oldu. Özellikle internetin her evde baş köşeyi almasıyla günlük olarak haberlerin paylaşılma ve yayılma hızının önüne geçilemiyor. Ancak bu durum, pek çok olumsuzluğu da beraberinde getirdi. Önceden haberlere belli kaynaklardan ulaşabilirken şimdi insanların bir haber yapması ve bunu milyonlarca insanla paylaşması tek tıkla mümkün hale geldi. Böylelikle internet ortamında pek çok gerçeği yansıtmayan ve güvenilir olmayan bilgi kaynakları türemeye başladı.

Egede haber okumak isteyenler için de aynı risk söz konusu elbette. Her yerde olduğu gibi ege haberleri için de kaynak sayısı oldukça fazla ve bu da okurların doğru bilgiye ulaşmasını zorlaştırıyor. Ancak bu sitede değerli okurlar için en doğru ve en güncel haberleri derleyebilmek adına ekip büyük bir titizlikle çalışmaktadır. Doğruluğundan emin olunmayan ve kaynağı bilinmeyen haberlere yer verilmemektedir. Eğitim, sağlık, finans, siyaset, dünya gündemi gibi pek çok farklı konuda haberlere bu siteden erişebilirsiniz. Bölgesel anlamda elbette ege haberleri okumak isteyenler için tercih edilebilecek bir sitedir. Ancak ege haberlerinin yanı sıra birbirinden farklı pek çok konudaki haberlere de yine bu site üzerinden ulaşabilirsiniz. İçeriğin Devamı

webservis api php

PC, Mobil Oyun ve Aplikasyonlar için REST & Webservis Alt Yapısı

Mobil veya PC oyunlarında RESTful kurgusu ile webservis alt yapısı kurmadan önce düşünmemiz ve sormamız gereken noktalar olabilir. Az sonra okuyacaklarınız sadece oyunlar için değil, güvenli bir platform üzerinden araya farklı kişilerin/uygulamaların dahil olmayacağı veri alışverişi yapması gereken her şey için kurgulanabilir. Aplikasyon geliştirme, oyun geliştirme, ödeme sistemleri, veri-alışverişi yapması gereken sistemler vs…

 • Webservis alt yapısı nasıl kurulur, veri alışverişi nasıl yapılır?
 • Bu kurguya nereden başlanmalı?
 • Alt yapı mimarisi nasıl olmalı? (MVC, OOP, Multiple Servers)
 • Performans önemli mi? (Cache sistemleri, gereksiz verilerin tutulmaması)
 • Ne tür güvenlik önemleri alınabilir? (Additional Headers, Resource Methods, Token Systems)
 • Veri akışı ve büyüklüğü ne olmalı gibi konular üzerine biraz tecrübe aktarımı niteliğinde bilgiler paylaşacağım.

Bildiğiniz üzere mobil ve PC oyunlarında veya çeşitli aplikasyonlarda verilerin kaydedilmesi ve verilerin tekrar talep edilmesi (okunması) için güvenli bir alt yapı oluşturulmalıdır. Bu alt yapı kurulurken tabiri caizse düz PHP kullanmak yerine MVC ve OOP tabanlı bir yapı kurulması hem hızlı çalışması ve optimizasyon için hem de ileriye dönük bir sistem olması açısından önemli olacaktır.

İçeriğin Devamı

Tarihte Bugün Neler Oldu?

Geçmişten günümüze kadar kayıt altına alınmış olana ve tarihin akışına yön veren tüm gelişmelerin yer aldığı tarihte bugün sayfamızı ziyaret ettiğinizde istediğiniz tarihi girerek o tarihte meydana gelen tüm olayları öğrenebiliyorsunuz. Profesyonel bir site olarak sizlere hizmet veren ve önemli gelişmeler olarak savaşların, barışların, siyasi gelişmelerin, ekonomik olayları, ölümlerin, doğumların, başarıların, zaferlerin yer aldığı sitemizi ziyaret ederek merak ettiğiniz tarihlerdeki gelişmelere ulaşabiliyorsunuz. Profesyonel editörlerimiz tarafından sizlere sunulan özel bir formata sahip olan tarihte bugün sayfamızda birkaç alt başlık sizlere sunuluyor. Önemli gelişmeler, doğumlar ve ölümler, icatlar gibi alt başlıkların yer aldığı sayfamızda tarihteki önemli gelişmeleri kolay bir şekilde bulabiliyorsunuz. İçeriğin Devamı