Son Dakika ve Güncel Ege Haberleri
Standard

Teknolojinin gelişmesi ve kaydedilen ilerlemeler, medyanın her alanına sirayet etmiş bir duruma geldi. Eskiden zor olarak tanımlanılan şeyler günümüzde çok kolay bir hal aldı. Elbette haber sektörü de teknolojik gelişmelerden kendi payına düşeni aldı. Artık haberlere ulaşmak günümüzde her insanın kolaylıkla yapacağı bir aktivite oldu. Özellikle internetin her evde baş köşeyi almasıyla günlük olarak haberlerin paylaşılma ve yayılma hızının önüne geçilemiyor. Ancak bu durum, pek çok olumsuzluğu da beraberinde getirdi. Önceden haberlere belli kaynaklardan ulaşabilirken şimdi insanların bir haber yapması ve bunu milyonlarca insanla paylaşması tek tıkla mümkün hale geldi. Böylelikle internet ortamında pek çok gerçeği yansıtmayan ve güvenilir olmayan bilgi kaynakları türemeye başladı.

Egede haber okumak isteyenler için de aynı risk söz konusu elbette. Her yerde olduğu gibi ege haberleri için de kaynak sayısı oldukça fazla ve bu da okurların doğru bilgiye ulaşmasını zorlaştırıyor. Ancak bu sitede değerli okurlar için en doğru ve en güncel haberleri derleyebilmek adına ekip büyük bir titizlikle çalışmaktadır. Doğruluğundan emin olunmayan ve kaynağı bilinmeyen haberlere yer verilmemektedir. Eğitim, sağlık, finans, siyaset, dünya gündemi gibi pek çok farklı konuda haberlere bu siteden erişebilirsiniz. Bölgesel anlamda elbette ege haberleri okumak isteyenler için tercih edilebilecek bir sitedir. Ancak ege haberlerinin yanı sıra birbirinden farklı pek çok konudaki haberlere de yine bu site üzerinden ulaşabilirsiniz. Devamını Oku

PC, Mobil Oyun ve Aplikasyonlar için REST & Webservis Alt Yapısı
webservis api php
Standard

Mobil veya PC oyunlarında RESTful kurgusu ile webservis alt yapısı kurmadan önce düşünmemiz ve sormamız gereken noktalar olabilir. Az sonra okuyacaklarınız sadece oyunlar için değil, güvenli bir platform üzerinden araya farklı kişilerin/uygulamaların dahil olmayacağı veri alışverişi yapması gereken her şey için kurgulanabilir. Aplikasyon geliştirme, oyun geliştirme, ödeme sistemleri, veri-alışverişi yapması gereken sistemler vs…

  • Webservis alt yapısı nasıl kurulur, veri alışverişi nasıl yapılır?
  • Bu kurguya nereden başlanmalı?
  • Alt yapı mimarisi nasıl olmalı? (MVC, OOP, Multiple Servers)
  • Performans önemli mi? (Cache sistemleri, gereksiz verilerin tutulmaması)
  • Ne tür güvenlik önemleri alınabilir? (Additional Headers, Resource Methods, Token Systems)
  • Veri akışı ve büyüklüğü ne olmalı gibi konular üzerine biraz tecrübe aktarımı niteliğinde bilgiler paylaşacağım.

Bildiğiniz üzere mobil ve PC oyunlarında veya çeşitli aplikasyonlarda verilerin kaydedilmesi ve verilerin tekrar talep edilmesi (okunması) için güvenli bir alt yapı oluşturulmalıdır. Bu alt yapı kurulurken tabiri caizse düz PHP kullanmak yerine MVC ve OOP tabanlı bir yapı kurulması hem hızlı çalışması ve optimizasyon için hem de ileriye dönük bir sistem olması açısından önemli olacaktır. Devamını Oku

Tarihte Bugün Neler Oldu?
Standard

Geçmişten günümüze kadar kayıt altına alınmış olana ve tarihin akışına yön veren tüm gelişmelerin yer aldığı tarihte bugün sayfamızı ziyaret ettiğinizde istediğiniz tarihi girerek o tarihte meydana gelen tüm olayları öğrenebiliyorsunuz. Profesyonel bir site olarak sizlere hizmet veren ve önemli gelişmeler olarak savaşların, barışların, siyasi gelişmelerin, ekonomik olayları, ölümlerin, doğumların, başarıların, zaferlerin yer aldığı sitemizi ziyaret ederek merak ettiğiniz tarihlerdeki gelişmelere ulaşabiliyorsunuz. Profesyonel editörlerimiz tarafından sizlere sunulan özel bir formata sahip olan tarihte bugün sayfamızda birkaç alt başlık sizlere sunuluyor. Önemli gelişmeler, doğumlar ve ölümler, icatlar gibi alt başlıkların yer aldığı sayfamızda tarihteki önemli gelişmeleri kolay bir şekilde bulabiliyorsunuz. Devamını Oku

Sitenize Uygun Hazır SEO Tanıtım Yazısı Paketleri
Standard

SEO paketleri, sitelerin arama motorlarındaki güvenini kazanarak site puanının yükselmesine yardımcı olan ve toplu bir şekilde alınıp düzenli olarak her gün olacak şekilde yapılan paket uygulamalardır. Paket oluşturmalarda dikkat edilen konuların başında anahtar kelimenizin rekabet gücü gelmektedir. Ucuz SEO paketlerinde dikkat edilmesi gereken, uygulanacak yöntemlerin tamamen özgün ve manuel olarak yapılıyor olmasıdır. Günümüzde işletme sahiplerinin veya kişilerin büyük hayaller ve hevesler ile açtıkları sitelerinin, belli bir zaman aralığından sonra tek tek ya kapandığını ya da açıldığı günden beri hiçbir yol alamadığını görülmektedir. Ülkemizde, buradaki mantık, ben paramı verdim sitemi yaptırdım, hadi artık ziyaretçi gelsin mantığıdır. Siz hiç bir yerde reklam çalışması yapmadan sitenize ziyaretçi gelmez. İster ücretli adwords reklamları verin isterseniz daha uygun bütçe ile SEO paketleri satın alarak reklam yapın. Devamını Oku

IOS & Android Webservis Alt Yapısı [PHP – MySQL – jSon]
Standard

IOS veya Android tabanlı uygulamalarınızın web üzerinden yönetilmesi veya veritabanının MySQL olması durumunda, aplikasyonunuz ile haberleşmeyi sağlayacak ara bir alt yapıya ihtiyacınız olacaktır. Bu durumlarda webservis alt yapısını kurup, IOS & Android yazılım uzmanınız bunun üzerinden aplikasyonunuzu entegre etmesi gerekecektir. Böylece, siz veritabanında veya web üzerinden yaptığınız değişikliklerde direk aplikasyonunuz da güncellenmiş olacaktır.
Devamını Oku

Mobil Oyun Geliştirme Dokümanı Nasıl Hazırlanır? Mobil Oyun Nasıl Geliştirilir?
Standard

Bildiğiniz gibi, İstanbul merkezli bir oyun firmasında Proje Yöneticiliği yapmaktayım. Bu alanda daha önce bire bir deneyimim olmamasına rağmen, geriye dönük yer aldığım projelerde yönettiğim ekip ve onlardan/projelerden edindiğim tecrübeleri kısmen bu alanda da uygulayabiliyorum. Oyun içerikli uzaktan eğitim projeleri, kompleks yapılarda veritabanı işlemleri vb.. Yazılım uzmanı olmamın getirdiği artılarla da oyunların mekanikleri, neyin-nasıl davranabileceğini (teknik olarak) anlayabiliyorum. Kaldı ki, görsel anlamda büyük katkılarım olmasa da ekip ile aynı dili konuşabiliyoruz.

Oyun firmamızın temel amacı masaüstü oyun geliştirmek olsa da mobil oyun alanında da faaliyet gösteriyoruz. Geliştirmekte olduğumuz bazı mobil oyunlar var, henüz yayınlanmayı bekliyor.

Mobil oyun alanında deneyimli Yrd. Doç. Dr. Altuğ Işığan ile mobil oyunlar geliştiriyoruz. Dr. Altuğ Işığan ile birlikte hazırladığımız “Bir mobil oyun geliştirilirken hangi süreçlerden geçmeli” adlı dokümanın bir bölümünü sizlerle paylaşıyorum.

Devamını Oku

Rotary Kulübü IOS & Android Aplikasyonu
Standard

Rotary 2440. bölge adına hazırlanan uygulama, üyelerin bilgilerini depolamak ve paylaşmak için yazılmıştır.

Sadece Rotaryenlere açık olan bu uygulamaya, üyeler ID numaraları ve bölge şifreleri ile giriş yapmaktadırlar. Giriş yaptıktan sonra, uygulama içerisinde arama motoru ile bölge, kulüp, ad, soyad, e-mail, ünvan, iş yeri vb kriterlere göre arama yapabiliyor. Bu geniş kapsamlı arama sayesinde, hangi bölgede ve hangi kulüpte ne kadar üye olduğu, üyelerin kişi kartları detaylı bir şekilde görülebiliyor.
Devamını Oku

Alpet Petrol İstasyonları CRM Paneli
Standard

Altınbaş Holding’in sahibi olduğu ALPET (Kıbrıs) petrol istasyonları için geliştirilmiş iş yönetim paneli ile istasyonlar arası iletişim-irtibat daha da kolaylaştı. Mini-CRM paneli sayesinde genel müdürlük ile istasyonlar kendi aralarında haberleşmesi ile beraber duyuru, iş yeri takibi, kıyafet sistemi, doküman yönetimi vb özelliklerden faydalanabiliyorlar.
Devamını Oku

PHP ile optimizeli SQL sorguları nasıl yazılır?
Standard

Kısaca SQL sorgularının nasıl çalıştığından bahsedelim.

PHP ile SQL sorguları yazarak veri çekiyorsunuz, fakat her yazılan sorgu ve sorgunun sonucunda sunucu üzerinden verinin çekilmesi, veri çekilirken de sunucu kaynaklarının kullanılması gibi arkaplanda maddeler bulunmaktadır. Siz bir sorguyu çektiğinizde (cache yoksa), mysql CPU ve RAM kullanarak makinedeki kaynakları tüketip, disk üzerinde yazılı olan veritabanından çektiğiniz sorgunun sonucunu döndürür. Bu sorgunun dönmesi sırasında ve sonucunda, kaynakların kullanımı oldukça önemlidir.

Aslında neyi nasıl yapacağınız ve hangi şeylere karar vereceğiniz projenizin gidişi ve yapısı ile ilgilidir. Yapmak istediğiniz şey sabit ve değişken değilse planlamanız ve kullanmanız gereken şeyler farklılaşır.

Aşağıda vereceğim örnek optimizasyonun en basit ve ilk adımıdır.
Devamını Oku

Komodo Edit Auto Backup Both Remote FTP and Local Files
Standard

Komodo Edit kullananlar için geliştirdiğim kaydetme komutuna (ctrl + s) bağlı olarak çalışan ve ftp dosyaları dahil kaydedilmiş dosyaların klasör yapısını koruyarak dizine yedekler.

Makro bölümünden yeni makro olarak ekleyin ve kaydetme event’ine bağlayın.
(Macro Screen > Triggers > After file save)

Aşağıda “backup_folder” olarak tanımlı yeri değiştirmeniz yeterli olacaktır.
Devamını Oku